• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Διπολικός Αστέρας...

Στον Αστέρα Νίκαιας πρέπει να πάσχουν από διπολική διαταραχή! Δεν εξηγείται αλλιώς! Πως γίνεται να παίζουν 3 παιχνίδια με ομάδες της πρώτης 5αδας και να κερδίζουν 4 βαθμούς κι από την άλλη, σε 4 παιχνίδια με ομάδες από τα κάτω στρώματα της βαθμολογίας να έχουν πάρει τους ίδιους βαθμούς? Πως γίνεται να έχουν κερδίσει μόλις 1 βαθμό εντός και 7 βαθμούς εκτός έδρας? Πως γίνεται πέρυσι να απογειώνονταν στα τελευταία λεπτά των ημιχρόνων, πετυχαίνοντας πάνω από το 70% των τερμάτων τους κι εφέτος στα αντίστοιχα λεπτά να έχουν 1-9 τέρματα? Πως γίνεται πέρυσι να είχαν 1/4 από τα γκολ που πετύχαιναν με στατικές κι εφέτος να έχουν πετύχει 5/6? Και τέλος πως γίνεται από τη μία να μπαίνουν επιθετικοί και να αποκρούουν γκολ πάνω στη γραμμή για λογαριασμό των αντιπάλων τους κι από την άλλη να μπαίνουν αμυντικοί και να βγάζουν ασίστ για τους αντιπάλους τους? Κι όμως γίνεται! Στον Αστέρα όλα τα έχουμε δει! Τα βλέπουμε κι αυτά! Έτσι μετά τον Α.Ο.Πειραιά στο κύπελλο έχασε κι από τον Πειραϊκό στο πρωτάθλημα χωρίς να καταλάβει πως, αφού φαίνεται δε του ''πάνε'' οι ομάδες του Πειραιά! Γιατί μπορεί η νίκη του Πειραϊκού να είναι δίκαια σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι 2 ομάδες, αλλά τα γκολ που δέχτηκε και που έχασε ο Αστέρας είναι παράλογα! Στο 43' ο εκ των κορυφαίων αμυντικών του, Μανώλας, ίσως στο μοναδικό λάθος του στο παιχνίδι, προσπαθώντας να καλύψει τη μπάλα, την έχασε από τάκλιν του Φραγκάκη (είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ που δε το είδε ο Κ.Κεφαλιάκος) κι ο Τσαλατσάνης ισοφάριζε σε 1-1 το γκολ που πέτυχε (1ο φετινό) ο Χ.Σωπιάδης με κεφαλιά στο 37', από εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη. Στο 47' ο ''κεραυνός'' του Π.Κανταρτζόπουλου χτυπούσε στο δοκάρι και στο 69' γινόταν η φάση του αγώνα όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μιχαηλίδη, ο Συρίγος σηκωνόταν στον αέρα και με κεφαλιά σημάδευε την, άδεια από αμυντικούς και τερματοφύλακα, εστία του Πειραϊκού, που όμως βρήκε ''φύλακα άγγελο'' της, να αποκρούει κατά λάθος, τον επιθετικό του Αστέρα, Καζάκο που είχε μπει στον αγώνα 1' πριν! Και στο 87' έγινε και το άλλο απίθανο, με τον Τσαλατσάνη να βγαίνει τετατέτ με τον Πνευματικό, να πλασάρει, ο τερματοφύλακας του Αστέρα να αποκρούει και τη μπάλα να χτυπάει πάνω στον αμυντικό του Αξιώτου (που κι αυτός είχε περάσει αλλαγή λίγα λεπτά πριν) ενώ γυρνούσε να καλύψει και να ξαναγυρίζει σαν ασίστ στον Τσαλατσάνη, που σε κενή εστία, όπως και στο 1ο του γκολ, σκόραρε για το τελικό 1-2. Κρίμα για τον Πνευματικό που στο Νικολαϊδης όπου πέρασε τα περισσότερα ποδοσφαιρικά του χρόνια, έκανε την κορυφαία του εμφάνιση (μεγάλες αποκρούσεις στο 13', 20' 32', 33' 83', 89') αλλά προδόθηκε από την τύχη του. Και σαν μην έφτανε αυτό, στο 91' σε έξοδο του για να προλάβει τον Ζωγράφο που έμπαινε, τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή Χατζηγιάννη να τον αποβάλει και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια να παίρνει ο Μανώλας. Ο Πειραϊκός στο τελευταίο 20λεπτο που κυριάρχησε είχε δοκάρια στο 83' με σουτ του Ζωφράφου και κεφαλιά του Στρίγγου. Ο Αστέρας που έχασε ευκαιρίες στο 24' και 62' με τον Μιχαηλίδη και 45' με Καφαταρίδη, τα έχει με την ατυχία του και το μόνο που μπορεί τώρα είναι να εκμεταλλευτεί την επιστροφή του στη Νίκαια με το ρεπό της επόμενης αγωνιστικής που θα έπαιζε με τη Σπίθα και να δουλέψει για το επόμενο ''μεγάλο'' παιχνίδι με τον Φαληρικό στην έδρα του. Η διαιτησία του Χατζηγιάννη καλή, αλλά με ανοχή στις κάρτες για τον Πειραϊκό (στο 62' έπρεπε να δείξει κόκκινη με 2η κίτρινη στον Φραγκάκη για επικίνδυνο παίξιμο). Ο Κ.Κεφαλιάκος έχασε τη φάση του 1-1, ενώ ο Τσάνος, εξ αιτίας του οποίου άργησε η έναρξη του αγώνα κατά 20' (έπαιζε αλλού κι άργησε να έρθει με αποτέλεσμα να ''παγώσουν'' και να βγουν εκτός ρυθμού οι παίκτες) ήταν καλός. Ο Αστέρας έπαιξε με τους Πνευματικό, Κατσούλα (61' Βαρλάμης), Πολλάτο, Σάμαρη (81' Αξιώτου), Μανώλα, Π.Κανταρτζόπουλο, Ξανθάκη (50' Συρίγος), Κατσουμπή, Χ.Σωπιάδη (70' Καζάκος), Μιχαηλίδη και Καφαταρίδη. Στον πάγκο έμειναν οι Ρίμπας, Μυλόρδος και Τσιτούρας.