• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Να το ξεχάσει γρήγορα

Ο αποκλεισμός από τον 1ο γύρο του κυπέλλου για τον Αστέρα Νίκαιας και μάλιστα από τον νεοφώτιστο και νεανικό Α.Ο. Πειραιά με 1-0, είναι ένα γεγονός που αιφνιδίασε, αφού ήταν συνηθισμένο τα τελευταία χρόνια να προχωράει στο θεσμό. Όποιος είδε το παιχνίδι όμως θα διαπίστωσε ότι η νίκη των γηπεδούχων ήταν πέρα ως πέρα δίκαιη, αφού πάλεψαν περισσότερο και εκμεταλλεύτηκαν την προβληματική προετοιμασία των φιλοξενούμενων λόγω έλλειψης γηπέδου, που ήταν ορατή από τα πρώτα λεπτά. Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις, ειδικά στο 1ο ημίχρονο που όλοι έψαχναν τα πατήματα τους. Ο Πειραιάς απείλησε στο 30' με φάουλ του Μανιάτη που απέκρουσε ο Πνευματικός κι ο Αστέρας με σουτ του Τσελίκια στο 37' που είχε την ίδια κατάληξη. Στο 2ο ημίχρονο ανέβηκαν οι ρυθμοί κι ο Μουρτίδης άρχισε να προειδοποιεί χάνοντας τετατέτ στο 58', που απέκρουσε με τα πόδια ο Πνευματικός κι είχε δοκάρι στο 69' πάλι με τον Μουρτίδη με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ. Ο Αστέρας μετά το 60' με τις αλλαγές που έγιναν έγινε πιο επιθετικός κι έχασε 3 καλές ευκαιρίες, στο 75' με τον Μιχαηλίδη από πάσα του Καφαταρίδη, που σούταρε ελάχιστα άουτ, στο 81' με τον Καφαταρίδη από μπαλιά του Τσελίκια που μπλόκαρε ο Ι.Στρουμπούλης και στο 82' από σουτ του Αξιώτου με τον Ι.Στρουμπούλη να αποκρούει με υπερένταση. Κι ενώ το παιχνίδι πήγαινε για παράταση, ο Ι.Στρουμπούλης έπαιξε γρήγορα τη μπάλα στο 88' κι ο Μουρτίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο της άμυνας του Αστέρα και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 1-0. Ο Αστέρας καλείται να ξεχάσει γρήγορα το παιχνίδι και να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα που ξεκινάει σε 3 βδομάδες, δουλεύοντας για να λύσει τα προβλήματα που έδειξε ότι έχει. Τον αγώνα διαιτήτευσαν επιτυχώς οι Δαμιανάκης, Μηλιδώνης και Αντωνόπουλος. Για τον Αστέρα έπαιξαν οι Πνευματικός, Βαρλάμης, Πολλάτος (60' Μηλιώνης), Σάμαρης (87' Συρίγος), Αξιώτου, Κατσουμπής, Τσελίκια, Δαρδανός (60' Καφαταρίδης), Χ.Σωπιάδης, Μιχαηλίδης και Ορμενάι. Στον πάγκο έμειναν οι Μανώλας, Ρίμπας, Θ.Σωπιάδης και Σπυρόπουλος.