• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Χάραξε play off στη Χαραυγή

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός όπως λένε και ο Αστέρας Νίκαιας φρόντισε να το κάνει πράξη. Στον εκτός έδρας αγώνα του στο γήπεδο της Χαραυγής απέναντι στον ΑΟΑΔ, με 2 γκολ στις ''χαραυγές'' των ημιχρόνων έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του με 2-1 που τον έφερε στην 4η θέση, με μία αγωνιστική να απομένει για το τέλος του πρωταθλήματος και το όνειρο των play off να φαντάζει 1 βαθμό μακρυά. Η μοίρα τον φέρνει πάλι, όπως και πέρυσι, απέναντι στον Άρη Αμφιάλης όταν έχασε 0-1 αν και ήθελε 1 βαθμό για να αποφύγει τα play out. Με νίκη τερματίζει 3ος (την ψηλότερη θέση της ιστορίας του στη Β' Πειραιά), με ισοπαλία μπαίνει σίγουρα στα μπαράζ (4ος ή 5ος ανάλογα το αποτέλεσμα του Πειραϊκού), ενώ με ήττα εκτός συγκλονιστικού απροόπτου πηγαίνει νωρίς για διακοπές. Στο παιχνίδι με τον ΑΟΑΔ ο Αστέρας μπήκε δυνατά και στο 8' προηγήθηκε 1-0 με αυτογκόλ του Κοντού με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη, σε μία φάση που θύμισε την ισοφάριση σε 2-2 στο ίδιο γήπεδο απέναντι στους Νέους Ευγένειας (φάουλ του Τριανταφυλλίδη, αυτογκόλ του Δημόπουλου). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε άλλη σημαντική φάση στις δύο εστίες, με τον ΑΟΑΔ να μη μπορεί και τον Αστέρα να επαναπαύεται στο 1 γκολ. Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι δυνατά για να καθαρίσουν το παιχνίδι και μόλις στο 47' ο Χ.Σωπιάδης με το 11ο γκολ του (10 γκολ στα 10 τελευταία παιχνίδια!) μετά την κάθετη του Λαλάι (9η ασίστ) έκανε με λόμπα το 2-0. Το γκολ καθησύχασε τον Αστέρα κι ο ΑΟΑΔ το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας σε 2-1 με σουτ του Καλογερογιάννη εκτός περιοχής, που αιφνιδίασε τον Α.Βελαλόπουλο που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε ανησυχήσει καθόλου. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, αλλά δε μπόρεσαν να απειλήσουν παρά μόνο με κάποια σουτ εκτός περιοχής που δεν αποτέλεσαν σημαντικό κίνδυνο. Από την άλλη ο Αστέρας πρόσεξε περισσότερο τα νώτα του για να κρατήσει τους πολυπόθητους 3 βαθμούς και τα κατάφερε χωρίς κόπο. Οι μοναδικές αξιόλογες προσπάθειες, για τον Αστέρα στο 78' με τον Μιχαηλίδη να σουτάρει άουτ από κοντά από πάσα του Κανταρτζόπουλου και τον Γκιτάκο στο 80' να βγάζει σέντρα από τη γραμμή του άουτ κι η μπάλα να χτυπάει στο επάνω μέρος της δοκού σε φάση καρμπόν με τον αγώνα με τον Πειραϊκό, από τον Τραγανό. Κακό παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με λίγες φάσεις κι από τις 2 ομάδες. Χαρακτηριστικό ότι ο Αστέρας κέρδισε 1 κόρνερ και είχε 5 συνολικά τελικές που έκαναν μόλις 2 παίκτες. Η διαιτησία των Τραϊφόρου, Φαγκρίδα και Βάλβη σχεδόν αλάνθαστη, πέρασε απαρατήρητη. Ο Αστέρας έπαιξε με τους Α.Βελαλόπουλο, Τσιτούρα (79' Αξιώτου), Πολλάτο, Συρίγο, Ψυχίδη, Κανταρτζόπουλο, Λαλάι, Κατσουμπή, Μιχαηλίδη, Χ.Σωπιάδη (91' Βαρλάμης) και Σ.Βελαλόπουλο (69' Σπυρόπουλος). Στον πάγκο έμειναν οι Θ.Σωπιάδης, Ξανθάκης, Κουβάτσος και Ormenaj.