• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Τράβηξε χειρόφρενο και παραλίγο τετακέ

Με χαμηλές ταχύτητες κινήθηκε ο Αστέρας Νίκαιας στο παιχνίδι με τους Λέοντες Καμινίων (μόλις 10 τελικές έναντι 26 στο αντίστοιχο του 1ου γύρου) για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μετά το 60' που προηγήθηκε 2-0 κι ο αντίπαλος της έμεινε με 10 παίκτες, τράβηξε αγωνιστικό χειρόφρενο και παραλίγο ''να κάνει τετακέ'' και να το πληρώσει. Με συντριπτική κατοχή μπάλας αλλά χωρίς ουσία (1η τελική στο 26' στο γυριστό του Χ.Σωπιάδη που πέρασε άουτ) κατάφερε να προηγηθεί 1-0 στο ημίχρονο με απ' ευθείας φάουλ (που κέρδισε ο Μιχαηλίδης) του Λαλάι στο 41' (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο αμυντικός βρήκε πρώτα τη μπάλα κι έδιωξε), ενώ αμυντικά δεν απειλήθηκε καθόλου. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ πίεση (όπως συνηθίζει ο Αστέρας) για να ''καθαρίσει'' το ματς. Είχε χαμένες ευκαιρίες με τους Χ.Σωπιάδη στο 53' και Λαλάι στο 55' (αποκρούσεις του Αθανασόπουλου), ενώ στο 50' ο Χ.Σωπιάδης σημειωνόταν κακώς από τον βοηθό Φυρογένη σε θέση οφσάιντ, όταν ''σημάδευε'' με κεφαλιά το δοκάρι σε σέντρα του Μιχαηλίδη. Τελικά κατάφερε να κάνει το 2-0 με κεφαλιά του Χ.Σωπιάδη σε φάουλ του Λαλάι στο 60' και στην συνέχεια ο Αθανασόπουλος βρίζοντας τα θεία σωστά αποβλήθηκε από τον διαιτητή Τραϊφόρο αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για το τελευταίο μισάωρο. Από το σημείο αυτό και μετά όλοι ''έκοψαν ταχύτητα'' με πρώτο τον Σκανάτοβιτς που βρήκε ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες, ενώ συγχρόνως έβαλε στο παιχνίδι παιδιά με μακρόχρονη απουσία λόγω προβλημάτων (Γιαννικάκης από 4η και Τσελίκια από 6η αγωνιστική) ή με μικρή συμμετοχή (Βαρλάμης και Θ.Σωπιάδης). Η επανάπαυση λόγω του σκορ, του αριθμητικού πλεονεκτήματος και της διαφοράς δυναμικότητας (10-1 τα κόρνερ) παραλίγο να αποβεί μοιραία αφού οι Λέοντες (όνομα και πράγμα) δίχως να έχουν κάτι να χάσουν βγήκαν μπροστά και στην 1η αξιόλογη ευκαιρία τους στο 83' μείωσαν με τον Σ.Μπετανιώτη σε 2-1 όταν τα απανωτά αμυντικά λάθη στοίχησαν. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψυχολογικά αλλά δε μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω. Ο Αστέρας παρέμεινε για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος (6-2-0 και με τα άνευ αγώνα παιχνίδια) πλησιάζοντας στον 1 βαθμό στην 3η θέση τους Άρη Αμφιάλης και Πειραϊκό, ενώ ξέφυγε από τους διώκτες του στους 4 βαθμούς και την επόμενη (15η) αγωνιστική απέναντι στον ιστορικό Αργοναύτη (που αν και ουραγός βρίσκεται σε ''καλό φεγγάρι'' με 2 πολύ καλές ισοπαλίες απέναντι σε Φαληρικό και Πειραϊκό) στο γήπεδο Νικολαϊδης, την Κυριακή στις 11.00, θέλει τη νίκη (όπως και στο παιχνίδι του 1ου γύρου που κέρδισε με 4-2) για να ανέβει ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία. Σε αυτό το παιχνίδι θα του λείψει ο 1ος του σκόρερ Χ.Σωπιάδης, που σκόραρε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Οι Τραϊφόρος, Βλαχόπουλος και Φυρογένης είχαν σε γενικές γραμμές καλή διαιτησία. Ο Αστέρας έπαιξε με τους Α.Βελαλόπουλο (76' Θ.Σωπιάδης), Κανταρτζόπουλο (59' Γιαννικάκης), Πολλάτο, Συρίγο, Ψυχίδη, Κουβάτσο, Λαλάι, Κατσουμπή, Χ.Σωπιάδη, Μιχαηλίδη (73' Τσελίκια) και Σ.Βελαλόπουλο (69' Βαρλάμης). Στον πάγκο έμειναν οι Ανδριανόπουλος, Τσιτούρας και Σπυρόπουλος.