• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Αποστολή στον Άρη επιτυχής!

Με 18αδα εκτάκτου ανάγκης ξεκίνησε η αποστολή του Αστέρα Νίκαιας για τον αγώνα με τον Άρη Αμφιάλης με τραυματισμούς, αρρώστιες και μία αναπάντεχη καθυστέρηση λόγω ύπνου να δημιουργούν προβλήματα στην ομάδα, αλλά έστω και την τελευταία στιγμή στέφτηκε με επιτυχία! Με 4 τραυματίες στον πάγκο, 2 από τους οποίους έπαιξαν (Μπραχίμι και Αξιώτου) κι άλλους 2 στην 11αδα, τον Καλογερόπουλο που αντικαταστάθηκε στο 51' και τον Χ.Σωπιάδη να παίζει 95' και να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης στο 93' μετά το γύρισμα του Αξιώτου από τη σέντρα του Μιχαηλίδη, η αποστολή του Αστέρα ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολη. Απέναντι σε μία φύση επιθετική ομάδα και παρ' όλο ότι άντεξε όπως ήταν σχεδιασμένο για το 1ο ημίχρονο η αμυντική λειτουργία της, στο 45+1' δέχτηκε το γκολ από τον 1ο σκόρερ της κατηγορίας, Κουδουνάκο που με λόμπα, από μπαλιά του Δακουτρού έκανε το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο οι αλλαγές συστήματος από 4-4-1-1 σε 4-3-1-2 και 4-3-3 μετά το 72' έκανε πιο επιθετικό τον Αστέρα που πίεσε και δικαιώθηκε. Οι 1-11 τελικές του α' ημιχρόνου και 0-5 κόρνερ, έγιναν 11-4 και 1-1 δείχνοντας τη διαφορετική προσέγγιση του παιχνιδιού και το γκολ στις καθυστερήσεις έδειξε την πίστη και το πάθος που έχουν τα παιδιά του Αστέρα μετά την 6η αγωνιστική έχοντας πετύχει μόνο νίκες στα δεύτερα ημίχρονα όλων των αγώνων με 7/8 γκολ τους μετά το 72'! Ο διαιτητής του αγώνα Φιλακούρης για άλλη μία φορά έκανε πολλά λάθη εναντίον του Αστέρα με κυριότερα τον μη καταλογισμό 2 φάουλ σε ψαλιδάκια των Πόλια και Κουδουνάκου στα πρόσωπα των Συρίγου και Τσιτούρα, που ευτυχώς πέρασαν άουτ, την ίδια στιγμή που ακύρωνε γκολ του Μιχαηλίδη στο 67' για επιθετικό φάουλ του Χ.Σωπιάδη στον Τριανταφύλλου σε φάση που ο τερματοφύλακας του Άρη έπεσε πάνω στον 1ο σκόρερ του Αστέρα κι ενώ πριν ο Γ.Αναστασίου είχε κάνει καταφανέστατο πέναλτι στον Μιχαηλίδη (πριν σκοράρει) αφού τον τράβηξε ρίχνοντας τον κάτω. Στην εξέλιξη μάλιστα της φάσης και μετά το σφύριγμα για φάουλ, ο κεντρικός του Αστέρα χτύπησε τον Δ.Αναστασίου κι έπρεπε να αποβληθεί, δεχόμενος μόνο κίτρινη κάρτα. Την κόκκινη πάντως αντίκρισαν (με 2η κίτρινη) ο Καντάρας στο 87' (έβγαλε τις καλαμίδες του εντός αγωνιστικού χώρου πηγαίνοντας για αλλαγή) κι ο Σπύρου στο 93' (διαμαρτυρία). Οι βοηθοί Κοντιζάς και Κ.Κεφαλιάκος καλοί. Ο 1ος γύρος τελείωσε με τον Αστέρα 5ο και στις θέσεις των play off, 2 βαθμούς πάνω από τους 6ους Νέους Δραπετσώνας και ξεκινάει τον 2ο γύρο την Κυριακή στη Νίκαια, στις 10.30 απέναντι στους Λέοντες Καμινίων που μπορεί να τους είχε νικήσει 4-0 εκτός έδρας, αλλά από τότε πολλά πράγματα έχουν αλλάξει για τις 2 ομάδες και το παιχνίδι φαντάζει πολύ δύσκολο! Ο Αστέρας έπαιξε με τους Α.Βελαλόπουλο, Καλογερόπουλο (51' λ.τ. Λαλάι), Πολλάτο, Συρίγο, Ψυχίδη, Κουβάτσο, Σπυρόπουλο (72' Μπραχίμι, 83' Αξιώτου), Τσιτούρα, Χ.Σωπιάδη, Μιχαηλίδη και Κατσουμπή. Στον πάγκο έμειναν οι Βαρλάμης, Ανδριανόπουλος, Θ.Σωπιάδης και Γιαννικάκης.