• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Κόκκινο από τους πορτοκαλί του Πράσινου

Την πρώτη φετινή του ήττα είχε ο Αστέρας Νίκαιας στο πρωτάθλημα με 0-1 από τους Νέους Δραπετσώνας του Μανώλη Πράσινου, σ' ένα παιχνίδι που η τύχη του πήρε πίσω στο τριπλάσιο αυτό που του έδωσε στο παιχνίδι με την Αίγινα. Γιατί αν στο προηγούμενο παιχνίδι πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό σύμφωνα με την εξέλιξη του, σ' αυτό του στέρησε 3, αφού η απόδοση του κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα και δικαιούταν την νίκη. Οι ''πορτοκαλί'' της Δραπετσώνας μπήκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι, ενώ οι γηπεδούχοι αν κι έπαιζαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο κλείνοντας τους στη περιοχή τους από τα πρώτα λεπτά, έκαναν μόνο 2 καλές ευκαιρίες που έχασαν οι Χ.Σωπιάδης (2') και Κανταρτζόπουλος (12'). Στο 2ο ημίχρονο και μετά την ευκαιρία του 46' των Νέων, ο Αστέρας βγήκε στην επίθεση χάνοντας πολλές ευκαιρίες με τους Κανταρτζόπουλο (54'), Χατζηλάρη (55', 58', 61'), Χ.Σωπιάδη (71') ενώ στο 74' έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Κουβάτσος έβγαλε τον Χατζηλάρη απέναντι από τον Μουράτογλου αλλά ο Σγουράκης τον υπέδειξε κακώς σε θέση οφσάιντ, το οποίο εκτελέστηκε και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσελεπής με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον Α.Βελαλόπουλο κι έκανε το 0-1. Ο Αστέρας επιτέθηκε για την ισοφάριση χάνοντας πάλι μεγάλες ευκαιρίες με τους Χ.Σωπιάδη (80', 83') και Τριανταφυλλίδη (85'), με τον Πούλη να διώχνει πάνω στη γραμμή. Στο 82' ο διαιτητής Ντουμιτρέσκου λανθασμένα δεν υπέδειξε πέναλτι όταν σφύριξε να εκτελεστεί κόρνερ υπέρ του Αστέρα κι ενώ η μπάλα ήταν στον αέρα μετά την εκτέλεση, σφύριξε δίνοντας κίτρινη στον Μπεκιράι για τράβηγμα πάνω στον Κανταρτζόπουλο και αντί για την εσχάτη των ποινών έδωσε επανάληψη του κόρνερ. Φάση που ''μύριζε'' πέναλτι έγινε και στο 65' όταν ο Κανταρτζόπουλος φάνηκε να ανατρέπεται με τους Ντουμιτρέσκου και Σγουράκη να δείχνουν άουτ. Ο Αστέρας που έπεσε στην 6η θέση αντιμετωπίζει την Κυριακή στο Πέραμα στις 11.30 τον 4ο Ολυμπιακό Περάματος. Στο παιχνίδι έπαιξαν οι Α.Βελαλόπουλος, Κανταρτζόπουλος, Κατσουμπής (46' Χατζηλάρης), Συρίγος, Ψυχίδης, Κουβάτσος, Λαλάι, Φλαμπούρης (60' Τριανταφυλλίδης), Χ.Σωπιάδης, Τσελίκια και Σ.Βελαλόπουλος, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Βαρλάμης, Πολλάτος, Αξιώτου, Θ.Σωπιάδης και Σπυρόπουλος.