• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Το δις εξαμαρτείν...

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Αστέρας Νίκαιας βρέθηκε να παίζει στο γήπεδο του παιχνίδι παραμονής για να αποφύγει τη ψυχοφθόρα διαδικασία των play out και δε τα κατάφερε πάλι. Πέρυσι με τους Νέους Δραπετσώνας (2-2) τον ''πρόδωσε'' η άμυνα του μ'ένα γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις. Φέτος απέναντι στον Άρη Αμφιάλης που έπαιζε για τον ίδιο σκοπό και που δε τον ευνοούσε η ισοπαλία, την ''πάτησε'' από το μεγάλο του όπλο, την επίθεση, που μετά από 12 συνεχόμενους αγώνες (και από το παιχνίδι του 1ου γύρου με τον ίδιο αντίπαλο) έπαθε αφλογιστία κι έμεινε στο 0 χάνοντας τα άχαστα. Σ' ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, αγωνιστικά με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τη μια επίθεση να διαδέχεται την άλλη (31 τελικές) και εξωαγωνιστικά με τις δυο ομάδες πριν από το παιχνίδι να βγάζουν μαζί φωτογραφίες αγκαλιασμένες και μετά τον αγώνα να αλληλοσυγχαίρονται και να δείχνουν πως πρέπει να είναι το ποδόσφαιρο, αθλητισμός κι όχι ''πόλεμος''. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας καλές καταστάσεις μέσα στη περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά μη μπορώντας να διασπάσει την σφιχτή άμυνα τους και χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να προλαβαίνει με τάκλιν τον Λαλάι στο 11' που βρέθηκε από μπαλιά του Κανταρτζόπουλου απέναντι από τον Τριανταφύλλου. Ο Άρης άρχισε να ανεβαίνει και στο 14' ο Ψυχίδης έδειξε γιατί στα 37 του παραμένει ένας από τους καλύτερους αμυντικούς στον Πειραιά κάνοντας τριπλή απόκρουση απέναντι στον Ιωάννου και με τη βοήθεια του Μπαρλαγιάννη. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα που στο επόμενο λεπτό (15') έδιωξε κόρνερ το φάουλ του Ιωάννου και στο 20' απέκρουσε το σουτ του ίδιου παίκτη. Ο Αστέρας αφού ξεπέρασε τη ''θάλασσα'' ξαναβγήκε στην επίθεση και για 10 λεπτά ''πολιόρκησε'' τους Αμφιαλιώτες χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Στο 22' ο Γιαννικάκης σούταρε απ'ευθείας από τη σέντρα του Φλαμπούρη με τη μπάλα να περνάει έξω από παρέμβαση αμυντικού, στο 23' ο Σωπιάδης έπιανε δυνατό σουτ από τη πάσα του Μοβσισιάν (που έγινε ο 37ος από τους 39 που έχουν παίξει φέτος στον Αστέρα που ξεκινάει στη βασική 11αδα!) και τον Δ.Αναστασίου να προλαβαίνει με προβολή για να κόψει τη πορεία της προς το τέρμα, ενώ στο 25' ο Λαλάι σούταρε δυνατά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 30' ο Ντουμιτρέσκου με υπόδειξη του βοηθού Ανθόπουλου ακύρωνε σωστά για οφσάιντ γκολ του Μουρίκη με κεφαλιά από σέντρα του Μηνόγιαννη και στο 31' ο Κανταρτζόπουλος έκανε μπαλιά στον Σωπιάδη που με εκπληκτική κίνηση ''άδειασε'' τον αντίπαλο του κι ο Τριανταφύλλου, που βγήκε για να κόψει την επέλαση του, τον ανέτρεψε, με τον Ντουμιτρέσκου να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Υφαντίδης όμως που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι σημάδεψε ψηλά άουτ (το 2ο χαμένο φέτος μετά από εκείνο με τον Δία) και το 0-0 να παραμένει και τον Αστέρα να ''κόβει ταχύτητα''. Τελευταία ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου για τον Άρη με τον Παπαδόπουλο να πιάνει κεφαλιά άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 45'. Στο 2ο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πάλι δυνατά κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 49' με τον Λαλάι να περνάει ''σταματημένους'' Παπαδόπουλο και Πόλια, αλλά ο Τριανταφύλλου να τον νικάει στο τετατέτ ξεκινώντας το ''ρεσιτάλ'' αποκρούσεων του, όπως είχε κάνει άλλωστε και στο 1ο παιχνίδι. Στο 59' ο Μπαρλαγιάννης, που ήταν από τους πρωταγωνιστές του 1ου ημιχρόνου, γινόταν αλλαγή λόγω τραυματισμού από το 1ο ημίχρονο και 2' μετά, στο 61', ο Μηνόγιαννης έβαλε πλάτη τον Μπουρογιαννόπουλο και σούταρε δυνατά εκτός περιοχής για να αιφνιδιάσει τον Τάκο και να ''γράψει'' το 0-1. Ο Αστέρας έβγαινε πια με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και πίεζε χάνοντας ευκαιρίες, με σουτ του Μοβσισιάν στο 62' από πάσα του Γιαννικάκη που πέρασε άουτ, όπως και στο 72' με το σουτ του Σωπιάδη από την πάσα του Βελαλόπουλου. Στο 65' ο Γιαννικάκης έβγαινε απέναντι από τον Τριανταφύλλου από τη μπαλιά του Κατσουμπή στέλνοντας τη μπάλα άουτ κι ενώ 3 παίκτες του Αστέρα περίμεναν πάσα απέναντι σε κενή εστία. Ο Άρης απείλησε μόνο με σουτ εκτός περιοχής, στο 69' με τον Μηνόγιαννη που απέκρουσε ο Τάκος και στο 77' με τον Ιωάννου που έφυγε άουτ. Στα τελευταία 10' λεπτά ο Αστέρας έριξε ότι υπήρχε στην επίθεση παίζοντας 3-2-5 κι έχασε απίστευτες ευκαιρίες όταν στο 89' ο Μαγκώνης από γύρισμα του Σωπιάδη σούταρε από τα 3 μέτρα και στο 93' όταν ο Γιανικάκης σέντραρε κι ο Σωπιάδης προσπάθησε με το στήθος από το 1 μέτρο να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά και τις δυο φορές ο Τριανταφύλλου έκανε εκπληκτικές αποκρούσεις. Η διαιτησία του Ντουμιτρέσκου με λάθη που όμως δε διαμόρφωσαν αποτέλεσμα. Ο 1ος βοηθός Τίκας με πολλά λάθη εκατέρωθεν, ενώ ο 2ος Ανθόπουλος ήταν αλάνθαστος. Ο Άρης, που ήταν η μόνη ομάδα που ο Αστέρας δε κατάφερε να σκοράρει απέναντι της στα 2 παιχνίδια, έχοντας 2 δοκάρια, χαμένο πέναλτι (ο Άρης είχε δεχτεί γκολ και στα 5 πέναλτι που του είχαν εκτελέσει φέτος) και πλήθος ευκαιριών, κατάφερε να σωθεί στέλνοντας τους γηπεδούχους στα play out. Ο Αστέρας πλήρωσε τον πολύ κακό 1ο γύρο αφού στο 2ο έκανε πορεία πρωταθλητισμού (5ος στη βαθμολογία του 2ου γύρου) συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς (12 περισσότερους από τον 1ο) και ξεκινάει από την 1η θέση τους αγώνες κατάταξης με 3 βαθμούς, την Κυριακή στο Ρέντη στις 14.30 απέναντι στην Αρμενική (οι άλλοι 2 αντίπαλοι είναι η Άνω Νεάπολη κι οι Λέοντες Καμινίων) με την οποία στο πρωτάθλημα είχαν από 1 νίκη με 1-0. Στο παιχνίδι με τον Άρη έπαιξαν οι Μπαρλαγιάννης (59' λ.τ. Τάκος), Κ.Υφαντίδης, Α.Κανταρτζόπουλος, Μπουρογιαννόπουλος, Ψυχίδης (72' Μανώλας), Κατσουμπής, Λαλάι (80' Μαγκώνης), Φλαμπούρης, Χ.Σωπιάδης, Μοβσισιάν (62' Βελαλόπουλος) και Γιαννικάκης. Στον πάγκο έμειναν οι Ανδριανόπουλος και Πουλόπουλος.