• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Ήρθε νωρίς το Πάσχα...

Σ' ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου μεταξύ του Αστέρα Νίκαιας και της Καστέλλας δυστυχώς πρωταγωνίστησαν αρνητικά ο διαιτητής Αλατσάκης κι ο 1ος βοηθός Καρφής που δε βρέθηκαν σε καλή μέρα και με τις μη υποδείξεις τους ''σούβλισαν'' πρόωρα σαν Πασχαλιάτικο αρνί τους γηπεδούχους και διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα, 1-3 για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος και που μετά από αυτή τη νίκη μόνο με αυτοκτονία θα χάσουν το πρωτάθλημα και την άνοδο που δικαιούνται σύμφωνα με αυτό που παρουσιάζουν από την αρχή του χρόνου. Μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος, με παίκτες και προπονητή που ξέρουν τι θέλουν μέσα στο γήπεδο, που όμως για 35' βρήκαν το μπελά τους στην καλοστημένη και γεμάτη πάθος ομάδα της Νίκαιας που μπήκε στο γήπεδο για να κερδίσει κι όχι για να αμυνθεί. Από τα πρώτα λεπτά πίεσε, έκλεψε μπάλες και βρέθηκε να προηγείται μ' ένα υπέροχο γκολ που πέτυχε στο 12' όταν Κατσουμπής, Π.Κανταρτζόπουλος και Γιαννικάκης συνδυάστηκαν από την άμυνα, με τον τελευταίο να βγάζει με μπαλιά διαβήτη σε θέση τετατέτ τον Λαλάι που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι (5ο φετινό) με δυνατό σουτ απέναντι από τον Ρεντζέπη για το 1-0. Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει για 2ο γκολ αλλά ο απρόσμενος τραυματισμός του αρχηγού του Ψυχίδη (κατά σύμπτωση είχε τον ίδιο τραυματισμό και στο παιχνίδι του 1ου γύρου) στο 37' τον αποσυντόνισε και σε 5' είχε γίνει η ολική ανατροπή αφού στο 39' ο Τσερεγκούνης πήρε τη μπάλα κι ανατράπηκε από τον Μπαρλαγιάννη που βγήκε άτσαλα κι ενώ η μπάλα έβγαινε άουτ για να δοθεί το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο παθών για το 1-1, σε μια φάση πάντως που ξεκίνησε από οριακό οφσάιντ και που δεν υποδείχθηκε από τον επόπτη Καρφή, όπως κι η φάση του 2ου τέρματος στο 42' όταν στο κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι ο Koci σούταρε, ο Μπαρλαγιάννης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά στη συνέχεια απόκρουσε το εξ επαφής σουτ του Pasha, για να φτάσει η μπάλα στον Μπιλίρη που με κεφαλιά τροφοδότησε τον ευρισκόμενο σε θέση οφσάιντ (κι αυτός οριακά) Σωτηρίου με τον Μπαρλαγιάννη να ξανακάνει φοβερή απόκρουση από τα 2 μέτρα αλλά η μπάλα να καταλήγει στον Pasha που με κεφαλιά έκανε το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, αφού ήταν η 4η φορά φέτος που η Καστέλλα κατάφερνε ανατροπή φέτος μέσα σε λίγα λεπτά σε τέλος ημιχρόνου! Ο Αστέρας στο 44' έχανε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Λαλάι έβγαζε σέντρα κι ο Χ.Σωπιάδης από μισό μέτρο έπιανε κεφαλιά αλλά έστελνε τη μπάλα άουτ χωρίς να πιστεύει κι ίδιος πως το έχασε. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Καρκαβίτσας έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπαρλαγιάννης έδιωξε τη μπάλα άσχημα κι ο επιθετικός της Καστέλλας σούταρε, αλλά ο Μανώλας έσωσε πάνω στη γραμμή. Και στο 59' έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα όταν ο Κατσουμπής έβγαλε σέντρα, ο Φλαμπούρης πήρε την κεφαλιά που έφτασε στον Βελαλόπουλου, που πήρε νέα κεφαλιά πάνω από τον Ρεντζέπη που έπεσε με φόρα επάνω του. Ο Μανώλης έβγαζε πάνω στη γραμμή τη μπάλα κόρνερ κι ο Αλατσάκης δεν έδινε το πέναλτι και την κίτρινη που θα ήταν η 2η στον τερματοφύλακα της Καστέλλας, με τον παίκτη του Αστέρα να γίνεται αλλαγή μετά το χτύπημα στα πλευρά του. Στο 62' ο Pasha σούταρε ελάχιστα άουτ και στο 67' ο Μπαρλαγιάννης απόκρουσε το σουτ του Καρκαβίτσα. Στο 78' τεράστια ευκαιρία για το 2-2 με τον Δημόπουλο να αποκρούει πάνω στη γραμμή το σουτ του Λαλάι και στη συνέχεια τον Δράκο να διώχνει το σουτ του Τσελίκια. Στο 82' ο Δράκος έσπρωχνε με τα χέρια μέσα στην περιοχή τον Μαγκώνη που πήγαινε στη μπάλα με τον Αλατσάκη να δείχνετε ''παίζεται'' και τον Ρεντζέπη να μπλοκάρει. Στο 85' σε εκτέλεση φάουλ και πάσα του Τσερεγκούνη, ο νεοεισελθόντας Bodeci σούταρε για ν' αποκρούσει ο Μπαρλαγιάννης αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος και η βοηθός Τσονοπούλου έστω και καθυστερημένα (σωστά) έδειξε σέντρα. Ο Αλατσάκης σφύριζε τη λήξη στο 90' ξεχνώντας καθυστερήσεις (8 αλλαγές και τραυματισμός Βελελόπουλου) όπως συνηθίζει (και πέρυσι στο παιχνίδι με τον Φοίνικα Αγ.Σοφίας έκανε το ίδιο) με τον Αστέρα να βρίσκεται ηττημένος σε παιχνίδι που προηγήθηκε μετά από 3 χρόνια (8/2/15) και το παιχνίδι με την (και τότε πρωταθλήτρια) Κύπρο Κορυδαλλού. Την επόμενη αγωνιστική ο Αστέρας θα παίξει με την Άνω Νεάπολη στο Νικολαϊδης, την Κυριακή στις 10.30, την οποία είχε κερδίσει στον 1ο γύρο με 1-0. Στο παιχνίδι με την Καστέλλα έπαιξαν οι Μπαρλαγιάννης, Α.Κανταρτζόπουλος, Κατσουμπής (78' Μαγκώνης), Μπουρογιαννόπουλος, Ψυχίδης (38' λ.τ. Μανώλας), Π.Καντζαρτζόπουλος, Βελαλόπουλος (66' λ.τ. Κ.Υφαντίδης), Φλαμπούρης, Χ.Σωπιάδης, Λαλάι και Γιαννικάκης (70' Τσελίκια). Στον πάγκο έμειναν οι Θ.Σωπιάδης, Γαργάλης και Μητρόπουλος.