• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Αερομοντελισμός...

Ένας Αστέρας Νίκαιας βγαλμένος από τα πιο όμορφα όνειρα των ανθρώπων του παρουσιάστηκε την Κυριακή στη Νίκαια με αντίπαλο τον Πανφαληρικό και το τελικό αποτέλεσμα 3-1 κολακεύει τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα της μεγαλύτερης φετινής ήττας τους. Ομάδα μοντέλο που ''πετούσε'' μέσα στο γήπεδο, με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη επί του Α.Ο.Α.Δ. την περασμένη βδομάδα και με ακόμα μεγαλύτερη μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχαν μόλις στο 6' όταν ο Κ.Υφαντίδης έβγαλε κάθετη στον Χατζηλάρη που ξεχύθηκε στην επίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Λαλάι για το 1-0 (το πιο γρήγορο φετινό γκολ για τους γηπεδούχους και μόλις 2 φετινό σε 1ο ημίχρονο) κι αφού 1' πριν (στο 5') ο Φλαμπούρης στην 1η ευκαιρία του αγώνα μετά την πάσα του Λαλάι είχε σουτάρει δυνατά λίγο πάνω από την εστία του Χαραλαμπίδη. Ο Αστέρας ''πατούσε το γκάζι'' κι απογειωνόταν δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Λαλάι στο 22' που μετά την πάσα του Φλαμπούρη σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να μπλοκάρει ο Χαραλαμπίδης, στο 29' με τον Φλαμπούρη αυτή τη φορά από την πάσα του Λαλάι να σουτάρει και τον Χαραλαμπίδη να διώχνει και στο 35' με τον Βελαλόπουλο από την πάσα του Λαλάι να σουτάρει και πάλι ο Χαραλαμπίδης να διώχνει σε κόρνερ. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν ανησυχήσει τους γηπεδούχους ούτε μια φορά στο α' ημίχρονο κάτω από την συνεχόμενη πίεση που δέχονταν, βρήκαν με το ξεκίνημα του β' την ευκαιρία τους για κάτι καλό, αλλά ο Ago τη σπατάλησε όταν απέναντι από τον Τάκο έστειλε τη μπάλα άουτ, στη μοναδική φορά στο παιχνίδι που η άμυνα του Αστέρα πιάστηκε απρόσεκτη κι αφού 2' πριν (στο 49') ο Χατζηλάρης είχε βγει απέναντι από τον Χαραλαμπίδη από την πάσα του Λαλάι, αλλά άργησε να σουτάρει και την έχασε. Ο Αστέρας ξύπνησε πάλι κι όπως σε κάθε 2ο ημίχρονο ανέβασε στροφές και μέχρι το 65' είχε κάνει το σκορ 3-0 με 2 τέρματα του 1ου σκόρερ τους Χατζηλάρη (έφτασε τα 7). Στο 55' ο Λαλάι έκλεβε τη μπάλα στο κέντρο κι παίζοντας το 1-2 με τον Βελαλόπουλο έβγαινε στην αντεπίθεση κι έδινε με τη μια στον Χατζηλάρη για το 2-0 ανταποδίδοντας την ασίστ του 1-0. Στο 63' ο Π.Κανταρτζόπουλος έκλεβε τη μπάλα στο κέντρο, δίνοντας στον Βελαλόπουλο κι αυτός στον Φλαμπούρη που έβγαλε την κάθετη στον Χατζηλάρη για το 3-0 μέσα σε αποθέωση. Λίγο πριν στο 61' ο Α.Κανταρτζόπουλος έχανε μεγάλη ευκαιρία όταν έπιανε κοντινή κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Π.Κανταρτζόπουλου κι η μπάλα περνούσε λίγο άουτ. Από το 65' και μετά ο Αστέρας ''τράβηξε χειρόφρενο'' (μέχρι τότε είχε κάνει 13 τελικές και μέχρι το τέλος έκανε άλλη 1 με τον Γαργάλη από σέντρα του Τσελίκια σε τετατέτ που η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Χαραλαμπίδη) κι ο Πανφαληρικός βρήκε την ευκαιρία να ανέβει και να μειώσει με κεφαλιά του Αλεξάν μετά από εκτέλεση φάουλ σε 3-1 στο 81', χωρίς να μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο αφού η γηπεδούχοι παίζοντας έξυπνα κράτησαν και τη διαφορά της νίκης έχοντας το πλεονέκτημα σε τυχόν ισοβαθμία αφού είχαν χάσει 1-2 στον 1ο γύρο. Ο Αστέρας ικανοποίησε με το ωραίο ποδόσφαιρο που έπαιξε και πάει με μεγάλη αισιοδοξία στο παιχνίδι του Κορυδαλλού απέναντι στον Δία την Κυριακή στις 13.00 από τον οποίο είχε χάσει 1-4 στον 1ο γύρο. Η διαιτητική 3αδα των Ζέρβα, Σδράλη και Αλεξόπουλου με ελάχιστα επουσιώδη λάθη και το κυριότερο με πολύ καλή συμπεριφορά απέναντι στους παίκτες. Ο Αστέρας έπαιξε με τους Τάκο, Α.Κανταρτζόπουλο, Κ.Υφαντίδη (75' Τσελίκια), Μανώλα, Ψυχίδη, Π.Κανταρτζόπουλο, Λαλάι, Φλαμπούρη, Βελαλόπουλο (86' Κυραννού), Χατζηλάρη (66' Γαργάλης) και Γιαννικάκη (59' Κατσουμπής). Στον πάγκο έμειναν οι Μοβσισιάν, Θ.Σωπιάδης και Χ.Σωπιάδης.