• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Να γυρίσουν με τα πόδια....

Αφού ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος πέτυχε πέρυσι να πάρει τελικά το πρωτάθλημα στο μπάσκετ, μετά τον αποκλεισμό στην Τουρκία από τη Φενέρ και την επιστροφή της ομάδας με πούλμαν από την Κωνσταντινούπολη, ίσως να ήταν καλή ιδέα, λόγω της μικρότερης απόστασης, να γύριζαν όλοι στον Αστέρα Νίκαιας με τα πόδια, από την Δραπετσώνα στη Νίκαια μετά την τραγική εμφάνιση και την ήττα, την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, από τους Νέους Δραπετσώνας με 0-2. Με το μυαλό ακόμα στην πρόκριση στον 3ο γύρο του κυπέλλου και την προ 17 ημερών εύκολη επικράτηση σε φιλικό αγώνα απέναντι στην ίδια ομάδα με 4-1 εμφανίστηκαν οι παίκτες του Αστέρα και η σφαλιάρα που έφαγαν τους τράνταξε για τα καλά. Από τα πρώτα λεπτά φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι για να διεκδικήσουν τη νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που στη θεωρία φαινόταν ανώτερος, αλλά στο γήπεδο φάνηκε κατώτερος του αναμενόμενου και δίκαια έμεινε στο 0 στα γκολ και στους βαθμούς. Οι πρώτες ευκαιρίες ήταν για τον Αστέρα με τον Φλαμπούρη στο 15' μετά την πάσα του Ιωάννου να καταλήγει στα χέρια του Ζερβάκου και στο 17' ο Χατζηλάρης από πλάγια μετά την πάσα του Μπίτσα να σουτάρει ψηλά άουτ. Ο Αστέρας είχε ανούσια κατοχή μπάλας και οι Νέοι στην 1η φάση που τους βγήκε κατάφεραν ν'ανοίξουν το σκορ όταν ο Καλογερόπουλος έκανε λάθος κοντρόλ, ο Μαρμαρίδης έκλεψε τη μπάλα και μπαίνοντας στη περιοχή ανατράπηκε από τον Καλογερόπουλο, με τον διαιτητή Χατζηγιάννη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Κατρακύλας σούταρε δυνατά στο κέντρο της εστίας, ο Θ.Σωπιάδης που στο παιχνίδι του κυπέλλου έπιασε πέναλτι, έδιωξε με το πόδι, η μπάλα πήρε ύψος αλλά κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Αστέρας όχι μόνο δε ξύπνησε αλλά ήρθαν και τα νεύρα για να ''δέσει το γλυκό''. Έτσι στο 2ο ημίχρονο παρ' ότι διατήρησε την κατοχή της μπάλας δε κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις εκτός του χαμένου τετατέτ του Χατζηλάρη στο 82' από την πάσα του Υφαντίδη, που απόκρουσε ο Ζερβάκος, σε αντίθεση με τους Νέους που έχασαν καλές ευκαιρίες στο 49', 50', 60' και 71' με τους Χρ.Παπαδόπουλο και Μπεκιράι, με τον 14χρονο Όστα που μπήκε αλλαγή να κάνει πάρτι από δεξιά, ενώ ενδιάμεσα στο 64' πέτυχαν το 2-0 μετά την εκτέλεση φάουλ του Αθ.Τσελεπή και τον Μπεκιράι να προλαβαίνει αμυντικούς και τερματοφύλακα και με προβολή να σκοράρει. Και επειδή ενός κακού μύρια έπονται στο 91' ο Ιωάννου αντίκρισε δίκαια τη 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε όπως είχε γίνει και στο 86' με τον Αθ.Τσελεπή. Η διαιτησία των Χατζηγιάννη, Παρισσόπουλου, Αντωνόπουλου πολύ καλή. Ο Αστέρας που την επόμενη αγωνιστική παίζει στο γήπεδο του την Κυριακή στις 11.00 απέναντι στον ΑΟΑΔ, αγωνίστηκε με τους Θ.Σωπιάδη, Καλογερόπουλο (46' Κ.Υφαντίδης), Παπαδόπουλο, Πηλίδη, Μανώλα, Γαργάλη (80' Κανταρτζόπουλος), Μπίτσα (69' Θωμαϊδης), Γκούμα, Χατζηλάρη, Ιωάννου και Φλαμπούρη (60' Χρ.Σωπιάδης). Στον πάγκο έμειναν οι Τάκος, Ανδριανόπουλος και Συλιβέστρος.